Giriş Üye Ol

Gelinlik

Şimdi hayalleri gerçekleştirme zamanı!

Gelinlik

Daha evlilik teklifini dahi almadan, hatta küçük yaşlardan itibaren gelinlik hayalleri içerisinde olduğunuzu tahmin edebiliyoruz. Biz kadınlar böyleyiz :) Bazen bir filmde, bazen katılmış olduğumuz bir düğünde, bazen de gazetede gözümüze çarpan bir gelinliğe “işte bunu istiyorum” cümlesini defalarca kurmuşuzdur. Bu büyük gün için kusursuz olmak her kadının hayali! İşte şimdi ise hayalleri gerçekleştirme zamanı...

Hayatınızın en özel gününde size eşlik edecek, sizi gecenin prensesi haline getirecek olan gelinliğinizi seçmek göründüğü kadar da kolay değildir. Tabii ki bu özel gecede rüya gibi bir gelinliğin içinde tüm bakışları üzerinize toplamak isteyeceksiniz. Öyle olacağınıza hiç şüphe yok! Yalnız gelinlik alışverişinizin kâbusa dönmemesi için bazı hususları sizlerle paylaşmak istiyoruz; sonradan pişman olmamak için aşağıdaki tüyoları dikkate almanızı öneririz...

Gelinlik alışverişi sizi yoran, strese sokan bir koşturma değil, sizi hayallerinize yaklaştıran, mutluluk veren bir süreç olmalıdır. 

Gelinlik modellerinin çeşitliliği ve fiyatlarının değişkenliğini görünce aklınız karışabilir. Peki, bu kadar çok alternatif içinden hangi gelinliği seçecek ve nelere dikkat edeceksiniz? 

• Gelinlik araştırmanıza ilk etapta yalnız çıkın! Demek istediğimiz tarzınızı ve hayalinizi keşfedene kadar modaevlerini yalnız gezin; deneyin çıkarın, gene deneyin gene çıkarın! Özellikle anneler alınmasınlar ama anne ve kızlarının fikirleri bazen çakışabiliyor, diğer yandan yakın arkadaşınızın gelinlik zevki sizin ki ile örtüşmeyebiliyor. Unutmayın seçim yaparken kimsenin etkisi altında kalmamalısınız. Siz hayalinizdeki modeli keşfetmeye başlayınca anneniz ve fikrine güvendiğiniz diğer yakınlarınızdan fikir alabilirsiniz. Son kararı hep birlikte vermenin keyfine varın!

• Gelinliklere bakarken; her gelinliğin askıda farklı, üstünüzde farklı durabileceği olasılığını unutmayın. Cesur olun! “Hayatta tarzım değil, yakışmaz!” dediğiniz modellere de bir şans verin! Ne kaybedersiniz?

• Kendi vücudunuzu tanımanız artı ve eksi yönlerini bilmeniz çok önemli! Gelinlikler arasından hoş yerlerinizi vurgulayan, kusurlarınızı kapatabilecek seçimler yapmalısınız. “Sırtım ve boynum oldukça iddialıdır “ diyorsanız straplez modeller tam da size göre...

• Aman dikkat; asla ve asla bir gelinliği başkasının üzerinde güzel durduğu için almamalısınız.

• Seçtiğiniz gelinlik modeli sezonun modasını değil sizin tarzınızı ve kişiliğinizi yansıtmalıdır.

• Modeller konusunda kararsızsanız sonra kafanızdaki soruların bir kısmını azaltmak için, gelinlik mağazalarında çeşitli modeller deneyerek size ve vücudunuza yakışan modeli tespit edebilirsiniz. Modeller içinde kaybolmamak için kendinizi nasıl bir gelinliğin içinde hayal ediyorsunuz, karar verin.

• Gelinlik alışverişine hafta içi çıkarsanız hafta sonu kalabalığından kurtulmuş olursunuz. Hayatınızın en özel kıyafetini rahat rahat denemeli ve değerlendirmelisiniz. 

• Gelinlik seçimi hazırlıkların en keyiflisi ama aynı zamanda da en riskli olanıdır. Bir sürü prova ve zahmetten sonra, düğüne bir iki gün kala teslim alacağınız gelinliğinizin, stresten verdiğiniz kilolar yüzünden üzerinize tam da oturmayacağı olasılığı vardır. Bu durumların yaşanmaması için gelinliğinizi bir hafta kadar önce teslim almanız uygun olur. Böylece gerekirse zamanında müdahale edebilirsiniz :)

• Gelinliğinize karar vermeden önce düğününüzün tarzı ve yeri az çok belli olmalıdır. Düğünün tarzı gelinlik seçiminizi etkiler. Kır düğününe giyilecek gelinlikle, otelde yapılacak kutlamaya seçilen gelinlik kumaşından süslemesine kadar farklı olacaktır. 

• Gelinlikte modaya inanır mısınız bilemiyoruz ama seçeceğiniz gelinlik modeli sezonun modasını değil sizin tarzınızı ve kişiliğinizi yansıtmalıdır. Normal hayatınızda çok sade giyinen biriyseniz, gelinlik seçiminde ağır ve işlemeli bir model seçmeniz, sizde emanet görüntüsü oluşturur. Aman dikkat diyoruz...

• Gelinlikte doğru kumaş seçimi de önemlidir. Yaz düğünlerinde rahat hareket edebileceğiniz şifon, ipek, organze, tafta gibi hafif kumaşları, kışın ise mikado, saten düşes, saten, krep gibi daha dolgun ve tok duran kımaşları tercih edebilirsiniz.

• Modeller konusunda aklınız karışıyorsa ve ne istediğinize karar veremiyorsanız bu durumdan kurtulmanın en iyi yolu; farklı tarzda gelinlik mağazalarına gidip değişik modeller denemek olacaktır. Birinde mutlaka “ işte bu” diyeceksiniz :)

• Gelinlik mağazalarının birçoğu randevu sistemi ile çalışır; gitmeden önce randevu almayı unutmayın ki modacınız tüm enerjisini ve dikkatini size verebilsin...

• Gelinlik modelinizi belirlerken damat adayı ile yan yana olduğunuzdaki fiziki görünüm ve uyumu da dikkate almalısınız.

• Gelinliğinizin içinde rahat, mutlu ve en önemlisi kendiniz olmalısınız.

Unutmayın gelinliğiniz, seremoni boyunca sizin bir parçanızmış gibi sizi rahat ettirmeli, hareket kabiliyetinizi kısıtlamamalıdır.

• Gelinliğinizi diktirme haricinde hazır alma şansınız da var. Son yıllarda hazır gelinliklerin model ve dikiş kalitesindeki iddiası gözden kaçmıyor. Belki sizde birbirinden güzel ve çekici hazır gelinlikler arasından hayalinizdeki gelinliği kolayca bulacaksınız. Ayrıca pot yapan, sizi rahatsız eden görüntüleri modelde minik rötuşlarla toparlamak da mümkün! Ama tabi ki Houte Couture tasarımlara da bakmanızı tavsiye ediyoruz. 

• Gelinliğin stili size kalmış; 18.Yüzyılın romatizmi mi, yoksa 21.yüzyılın modern çizgileriyle şekillendirilmiş iddialı bir tasarım mı? Masum mu, çılgın mı yoksa asalet kokan bir model mi? 

• Gelinliğinizin uzunluğuna dikkat etmeyi unutmayın.O gece son arzumuz uzun etek boyuna takılıp düşmek olur herhalde değil mi? Gelinliğinizin etek boyu yerden az da olsa yüksek olmalıdır!

• Gelinliğinizde doğru model seçimi kadar doğru kumaş seçimi de önemlidir. Yaz aylarında tül,şifon, organze,ipek, tafta gibi rahat hareket edebileceğiniz hafif kumaşları, kışın ise ziberlin, gazar, mikado, saten düşes, saten, krep gibi daha tok ve dolgun duran kumaşları tercih edebilirsiniz.

• Düğün mekanınız ve düğününüzün teması da gelinlik seçiminizde etkili olacaktır.Balo salonunda kraliyet tarzında yapacağınız düğünlerde gösterişli, bol taşlı kabarık modeller; kır düğünü veya ev partisi havasın planlanan düğünlerde ise sade, yürümenizi ve hareket kabiliyetinizi kolaylaştıracak modeler seçebilirsiniz.

• Kış düğünlerinde havanın soğuk olması sebebiyle üzerinize ne almayı istiyorsunuz; bunun hazırlığını yapmayı unutmayın! Palto, etol veya şal olarak kullanabilceğiniz modeli modaevinize danışın.

• Gelinlik provalarınıza giderken gelin iç çamaşırınızı ve gelin ayakkabınızı yanınızda götürmeyi unutmamalısınız.

• Taç, duvak, el çantası, eldiven ve baş çiçeği? Bu gelin aksesuarlarından hangisini ne tarz kullanmak istiyorsunuz? Bu gelinliği tamamlayan detayları da, gelinlik seçiminizde modacınız ile değerlendirmelisiniz.

Keyifli seçimler... Hiç şüphe yok; hayaller gerçeğe dönüşüyor...

Modern Gelin TY Mimarlık Dekorasyon İnşaat ve Turizm San. Tic. Ltd. Şti.'nin bir kuruluşudur.