Giriş Üye Ol

TAŞLARIN BÜYÜLÜ DÜNYASI

Bunları Biliyor Muydunuz?

TAŞLARIN BÜYÜLÜ DÜNYASI

ELMAS

elmas

Elmas, kıymetli taşlar arasında en uzun geçmişe sahip olanlardandır. Dünyadaki en sert mineral olmasının yanısıra çıkarılması en güç taş olması, benzersiz parlaklığı ve parlayan ateşi, elması tüm değerli taşların en kıymetlisi yapar. En sert ve kıymetli taş olan Elmas için "rüyaların taşı" da denilmektedir.

İngilizce “diamond” ifadesi, Eski Yunan’da “hükmedilemez, gerçek hakim” gibi manalara gelen “adamao” sözcüğünden türetilmiştir

Elmasın en çok bulunduğu yerler olarak, Avustralya, Güney Afrika (Kimberley’de), Güney Amerika, Endonezya ve Hindistan sayılabilir.

Elmasın tartılmasında ölçü birimi olarak karat kullanılır (1 karat 200 miligrama eşittir).Karat ingilizce olup arapcası Kırat tır.Kırat keçiboynuzu çekirdeğidir,bu çekirdeklerin ağırlıkları birbirinin aynı olması sebebiyle 1 gr'dan küçük ağırlıkların ölçüsünde kullanılmaktaydı. 1 karatın ağırlığı 0,200 gr. olarak kabul edilmiştir.

Elmasın 57 fasetli özel kesilmiş haline pırlanta denir.Pırlanta üzerinde 57 faset bulunur. Faset, ışığı yansıtan açılı yüzeylere verilen isimdir.

Elmasın güzelliği eskilerin de çok dikkatini çekmiş ve hattâ hastalık ve zehirlenmeyi önlediği sanılmıştır. Eski zamanlarda aşklarını arttırması için eşler tarafından kocalarına hediye edilirmiş. Aşkı kötü gözlerden koruduğu düşünülürmüş..

Elmas Vücut ve ruhun dayanıklılığını arttırır. Kudret ve dayanıklılığın sembolüdür Beyin fonksiyonlarını ve kişilikteki blokajı ortadan kaldırıcı özelliklere sahiptir ve aynı zamanda temel bir tedavi edici niteliktedir. Bedeni temizleyerek negatif kuvvetleri yok etmesinin yanı sıra zihin/ruh/beden üçlüsünü birleştirici ve bütünleştirici gücü de bulunur. Bolluk, saflık, masumluk ve sadakat simgesidir. Bedeni arındırıp olumsuz ektileri sonlandırır. kişinin iç dünyası ve bedeni arasındaki ilişkiyi güçlendirir. Beyin işleyişine etki ederek dah asağlıklı olma yönünde yararları olduğuna inanılır.

ZÜMRÜT

zumrut

Birçok toplumun kültüründe zenginliği simgeleyen zümrüt, eşsiz yeşil rengiyle hayranlık uyandıran bir taştır. Zümrüt geleneksel olarak Mayıs ayının doğum taşı olarak kabul edilmiştir ve koşulsuz aşkı simgeler. Ayrıca bazı kültürlerde zümrüt 55. evlilik yıl dönümü için geleneksel bir hediyedir, en kaliteli zümrütler Kolombiya'dan ihraç edilmektedir. Kırılgan bir yapıya sahip olduğu için, zümrüdü sert darbelerden itina ile korunmak gerekir. Aksi takdirde üzerinde çizikler hatta kırıklar oluşabilir. Yüzeyindeki pürüzleri gizlemek için zaman zaman bitkisel yağ ile ince bir tabaka halinde yağlayabilirsiniz. Zarar görmemesi için kullanmadığınız zamanlarda diğer takılarınızla temas etmeyecek şekilde saklamanız gerekir.

Zümrütlü bir mücevher alırken yeşil tonunun taş üzerindeki dağılımı ve içindeki izlerin mümkün olduğunca az belirgin olmasına dikkat edebilirsiniz. Ancak bu izlerin de, taşın doğallığının bir göstergesi olduğunu unutmamak gerekir.

Psikolojik olarak zümrüt; başarı ve doyum duygularını belirginleştirir. Yetersizlik duygusundan kurtarıp, yaşama karşı duyulan minnet duygusunu güçlendirir. Kişiye sevgi duygusu verir ve yaşama sevincini artırır. Üretkenliliği geliştirir, ilham verir Kararsızlığı giderir, cesaret verir. Duygusal karışıklığı, depresyonu giderir. Arkadaşlık, evlilik ve aile bağlarını güçlendirir. Fiziksel olarak da; bağışıklık sistemini, sinir sistemini kuvvetlendiği iddia edilmektedir.

YAKUT

yakut

Kırmızının çok çeşitli tonlarında olabilen yakut, mücevher tutkunlarının en favori taşları arasında yer alır. Pembeden eflatuna ya da kahverengimsi kırmızıya göz alıcı bir renk yelpazesi sunmaktadır. Hintliler  yakuta “Değerli Taşların Efendisi” adını yakıştırmışlardır.

En kaliteli doğal yakutların Tayland/Burma’dan çıkarıldığı, düşünülmektedir. 

Yakut, pırlantadan sonra en sert taş olması nedeniyle darbelere oldukça dayanıklıdır. Parfümler, spreyler ve makyaj malzemeleri yakutun parlaklığının kaybolmasına neden olabilir.

Kuran’da adı geçen üç taştan bir tanesi olan yakut, çok önemli bir enerji taşıdır.

Psikolojik olarak; yaşam enerjisi veren, huzursuz ve hassas insanları motive eden, bu insanlara hayat ile mücadele gücü veren bir taş olarak değerlendirilir. Cesaret, ruhsal gelişme, liderlik, mutluluk duygularını arttırır... Kişinin gerçek doğasını, kişiliğini özgürce ifade edebilmesine yardımcı olur.

Kişinin özgüvenini ve cesaretini kuvvetlendirir Kişiyi kendi sınırlamalarından kurtarır, ruhsal gelişim ve mutluluk duygularını artırır. Pozitif düşünce üzerine çok etkili bir taştır.

Mutluluk, kendine güven, stres azaltıcı, depresyon üzerinde etkili bir taştır. Geçmişten günümüze şans taşı olarak bilinir. Cinsel isteği artırır. Olumsuz duygulardan arındırıcı özelliktedir.

Astrolojik olarak koç, yengeç, aslan, akrep, yay ve oğlak burçlarının taşıdır.

Fiziksel olarak ise; Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı vücuda direnç verdiği, aynı zamanda kalp ve dolaşım sistemi için faydalı olduğu kabul edilir.

Modern Gelin TY Mimarlık Dekorasyon İnşaat ve Turizm San. Tic. Ltd. Şti.'nin bir kuruluşudur.