Giriş Üye Ol

Emlak

Ev alırken veya kiralarken nelere dikkat edilmeli?

Emlak

Size tavsiyemiz ev kiralarken ya da satın alırken güvendiğiniz bir emlak profesyoneline danışmanızdır. Yanınızda bir aile büyüğünün olmasında da her zaman fayda vardır. Satın alacağınız ya da kiralayacağınız yeni evinizi seçmeden önce çok dolaşmanızı ve birden çok yer görmenizi tavsiye ediyoruz.

Yeni evinizi kiralasanız da satın alsanız da aşağıdakilere dikkat ediniz:

Sözleşmeyi ve görüşmeleri emlağın tapuda kayıtlı sahibi yada noterden yetkilendirmiş bulunduğu şahıs ile yapınız.

Satış ya da kira bedelini, çevrede son zamanlarda yapılan işlemler ve rayiç bedelleri ile kontrol ediniz. Fiyatı artı ya da eksi yönde etkileyebilecek konuları dikkate alınız. Anlaşmalarınızı Türk Lirası ile yapınız. Her ödeme için makbuz alınız.

Yeni evinizin büyüklüğü size uygun mu? İleride çocuklarınızın da olacağını unutmayınız. Ya da kullanmayacağınız kadar büyük bir ev düşünmeyiniz. Peki, yeni evinizin yeri size uygun mu? İşinize yakın mı? İşinize gidip gelirken harcayacağınız zaman ve yol masrafı çok ise işinize yakın bir yerde oturun. Hem böylece daha çok uyursunuz!

Bina deprem yönetmeliğine uygun mu, yapı kullanma izni (iskan) var mı? Bina inşaat kalitesi iyi mi? Yeni evinizde telefon, doğalgaz, su, elektrik, yol gibi kamu hizmetleri var mı? Otopark sorunu var mı? Aidat ne kadar? Tadilat gerekiyor ise ne kadar tutar?

Komşularınız nasıl? Bina yöneticisi ile tanışın ve konuşun. Dairenin tapu durumunu kontrol ediniz: vergi borcu, ipotek, vs. var mı? Yeni evinizi kiralasanız da satın alsanız da arada emlak danışmanı var ise komisyon üzerinde baştan anlaşınız. Belki de komisyonu sadece ev sahibi ya da satıcı ödeyecektir.

Ev kiralarken, yukarıda yazanlara ek olarak, yıllık artış oranını enflasyon endekslerine bağlayın ve deposito isteniyor ise senet ya da benzeri nakit olmayan deposito vermeyi teklif edin.

Ev satın alırken ise, yukarıda yazanlara ek olarak,

• Alacağınız daire ile tapuda satın alacağınız dairenin aynı olduğundan emin olun.
• Tapuda arsa payınızı kontrol edin. Arsa payınızın binadaki diğer daireler ile orantılı olması gereklidir.
• Alım ve satım harçları, (yeni evlerde) KDV ve (varsa) diğer masrafları hangi tarafın ödeyeceği hususunda anlaşın.
• Eğer satın alacağınız evin içinde kiracı varsa mutlaka kiracıdan tahliye taahhüdü alınmalıdır.

Kolay gelsin :)

Modern Gelin TY Mimarlık Dekorasyon İnşaat ve Turizm San. Tic. Ltd. Şti.'nin bir kuruluşudur.