Giriş Üye Ol

Balayı

Balayı tercihiniz yurtiçi mi yoksa yurt dışı mı olacak?

Balayı

Her şeyden önce balayı planlarınızı eşinizle birlikte yapmalısınız; yani ikinizin hayallerini ortaya koymalı ve ortak bir noktada buluşmalısınız. İçinize sinmeyen bir tatile müstakbel eşiniz çok istiyor diye "tamam" demeyin! Belki başka bir tatilinizde ama balayınızda değil!

Eşinizin balayı beklentileri ile sizinkilerin bir noktada buluşmasını sağlamak balayı programınızı yapmanızı kolaylaştıracaktır.

İşte size karşılıklı konuşarak karar vermeniz gereken bazı sorular;

- Balayımızı yakın bir yerde mi, yoksa dünyanın öbür ucunda mı yapacağız?

- Parasal açıdan dikkatli mi olacağız, yoksa dağılacak mıyız?

- Karlı bir balayı mı, güneşli mi?

- Balayımızda tembellik mi yapacağız, yoksa aksiyon dolu bir maceraya mı atılmak istiyoruz?

- Balayımızda birlikte yapmaktan zevk alacağımız yeni bir şeyler öğrenmek istiyor muyuz?

- Balayı paket programlarını mı, tur gezilerini mi, yoksa yalnızca kendimize özel bir tur planımı yapmak istiyoruz?

- Balayı fantezi ve hayallerimiz neler? 

İşte bu sorulara cevap verdikten sonra sırada nereye gideceğinizi belirleyen esas unsur, yani “bütçeyi” oluşturmak kalıyor.

Bütçenizi oluştururken son derece "gerçekçi" olmanızda fayda var!

Bütçenizi oluşturduktan sonra hayalinizdeki balayına bir adım daha yaklaştınız demektir. Sırada turizm şirketlerinden bütçenize uyan bir programı seçmek kaldı.

Unutmayın ki acentenizin yardımı ile hayalinizdeki balayını uygun bir bütçeyle yaşayabilirsiniz. Bizim tavsiyemiz; düğün sonrası yorgun olacağınızı göz önünde bulundurarak, yurt dışı seçimi yapıyorsanız, şehirden şehre koşturmalı bir program seçmeyiniz. Sonuçta balayınızda dinlenebilmeli ve birlikteliğinizin keyfine varmalısınız. Romantizm zamanı :)

Balayı çiftlerinin, rezervasyon sırasında dikkat etmeleri gereken bazı detaylar vardır; gözden kaçabilecek bu basit görünen detayları dikkate almanızı öneriyoruz.

- Çift yataklı bir oda ayırtmayı unutmayın. Hatta King Size istemenizde fayda var. 

- Rezervasyonlarınızı yaptırırken balayı çifti olduğunuzu belirtmeyi unutmayın. Buna gülebilirsiniz ama otel görevlilerine bu ayrıntıyı özellikle vurgulamalısınız. Balayı çifti olarak iyi bir odaya upgrade şansınız olacaktır, ayrıca odanızda sizi hoş sürprizler karşılayabilir :)

- Acentenize istediğiniz rezervasyon detaylarını belirtmeyi unutmayın. (Deniz manzaralı, sigara içilmeyen oda gibi.) 

- Konaklama konusunda cimrilik yapmayın! Belki diğer yolculuklarınızda ama balayınızda değil... Odanızda çok vakit harcamayacağınızı düşünseniz bile, özel bir odada kalmazsanız sonradan üzülebilirsiniz. Herhalde genelde sonradan pişman olunan şey, hepimizin duyduğu "Keşke biraz daha fazla para ödeyip biraz daha lüks bir odada kalsaydık " olur.

- Balayı bütçesi hazırlamayı unutmayın. Eşinizle balayına çıkmadan önce bütçenizi oluşturarak, ona sadık kalmalısınız.

- Balayı programı ile birlikte ilgilenin. Her şeyden önce bu balayı ikinizin... Eğer yalnızca biriniz ilgilenirseniz bazı şeyler istediğiniz gibi gitmezse suçluluk hissedersiniz. Eğer hiç karışmazsanız belki de sonunda tatmin olmayacaksınız. Sonuç olarak balayınızın her kararını birlikte verin ve keyfini çıkarın.

- Uygun paket programlarını görmezden gelmeyin. Acenteniz ile mutlaka konuşun. Hayalinizdeki balayını uygun bir bütçeyle yaşayabilirsiniz. 

- Balayında her anınızı birlikte geçirmeniz gerektiğini düşünmeyin. Belki bir kaç aktiviteye ayrı katılabilirsiniz; bir araya gelince tecrübelerinizi anlatmak çok hoş olabilir.

- Arkadaş ve yakınlarınızın önerilerini dinleyin ama kendinize göre uyarlayın. Unutmayın ki herkesin her konuda zevkleri farklıdır. Önerilere kulak verin ama sakın körü körüne uygulamayın. Her şey sizin zevkiniz ve seçiminiz olmalı!

- Yurt dışına çıkıyorsanız, rezervasyonunuzda kızlık soyadınızı da kullanmalısınız. Böylece, pasaport kontrolünde, güvenlik sebebiyle olabilecek sorunları ortadan kaldırmış olursunuz. Ayrıca evlilik cüzdanınızı yanınıza almayı unutmayınız.

- Yolculuğa çıkmadan önce, gittiğiniz ülkenin bozuk paralarından yanınıza almalısınız. Belki de, inişte ufak tefek acil harcamalarınız olacaktır. Ayrıca taksi ve otel bahşişlerini unutmamak gerekir.

- Balayı çantanız için eksik listesi yapın; sürekli kullandığınız ilaçları, romantik akşam yemekleri için birkaç şık kıyafet, gittiğiniz yere uygun rahat kıyafetler ve seksi iç çamaşırlarınızı unutmayın.

- Cep telefonunuz yanınızda olsun ama gün içerisinde kapalı tutun; aksi halde iş ve arkadaş telefonları peşinizi bırakmayacaktır. Yalnızca birbirinize odaklanın.

- Uçak rezervasyonunuzu düğününüzün ertesi günü erken saate yapmayın. Düğün gecenizde geç saatlerde yatacağınız düşünülürse havaalanına şişmiş gözlerle gitmek istemiyorsanız, sabah uçuşlarını kullanmayın...

- Ufak tefek aksiliklerden dolayı asla keyfinizi kaçırmayın, canınızı sıkmayın!

Unutmayın hayatınızın en mükemmel tatilini geçireceksiniz...

Yalnızca tadını çıkarın ve ilerde çocuklarınıza gösterebileceğiniz muhteşem fotoğraflar çekin, çekimler yapın!

Modern Gelin TY Mimarlık Dekorasyon İnşaat ve Turizm San. Tic. Ltd. Şti.'nin bir kuruluşudur.