Fotoğraf ve Video Çekimi

Efe Babacan Beyaz Kadraj
İşte dikkatle yapmanız gereken seçimlerden biri daha; Fotoğrafçınız. . . Bu güzel anınızı unutulmaz yapan fotoğrafçınız profesyonel olmalıdır. Unutmayın ki resimleriniz ileride çocuklarınıza bırakabileceğiniz manevi bir miras olma özelliği taşırlar.

Fotoğrafçınızla düğünden en az on beş gün önce anlaşmalısınız. Fotoğrafçınız resimlerinizi, düğünde misafirlerinize satacaktır. Bunun fiyatını önceden teyit edin. Ayrıca sizin resimlerinize uygulanacak fiyatı öğrenin. Bu genelde misafirlerin fiyatının üçte biri ile yarısı arasında değişir.

Düğününüzden bir hafta kadar önce toplanarak ne tarz resimler ve pozlar istediğinizi teyit etmelisiniz. Hatta kendisine çekmesini istediğiniz özel pozları yazarak vermeniz daha yararlı olacaktır.

Eğer stüdyo resimleri de çektirmek istiyorsanız baştan iki çalışma için de pazarlık yapmanız uygun olacaktır.

Fotoğrafçınıza kendinizde beğendiğiniz ve ön plana çıkartılmasını istediğiniz yanlarınızı ve belki de kamufle edilmesini istediğiniz yerlerinizi belirtmelisiniz. Unutmayın bir kaç fotoğraf hilesiyle tam hayalinizdeki pozlara sahip olabilirsiniz.

En önemlisi, bir gece öncesinde güzel bir uyku çekmiş olmalısınız ve heyecanınızı fotoğraf çekimi sırasında minimuma indirmelisiniz. Unutmayın ki o anda tüm duygularınız fotoğraflarınıza yansıyacaktır. Ayrıca her türlü aksiliğe karşı fotoğrafçınızın yanında birden çok makine bulunmasını sağlamalısınız.

Fotoğrafçınızın düğün yerinde, zamanında bulunmasını sağlamak ve aile fertleri ile tanıştırmak gerekmektedir. Fotoğrafçı davetlilerin gelişini takip edebilmeli ve hoş enstantaneler yakalayabilmelidir.

Bizim önerimiz düğün sabahı uyandığınız andan itibaren, bekar biri olarak ailenizle yaptığınız son kahvaltınızda, kuaförde saçınız ve makyajınız yapılırken, damadın sizi evinizden alışına ve gelin arabanıza binişinize kadar tüm hallerinizin fotoğraflanması…Gelin odasında hazırlanırken ve ardından heyecanlı bekleyişinizin de görüntülenmesini de unutmamak gerek!

Diğer önemli bir konu ise görüşme yaptığınız kişinin düğünüzde fotoğraf çekeceğinden emin olmanızdır. Bazen görüştüğünüz kişi değil de aynı firmanın daha az deneyimi olan elemanı gelebilmektedir. Bu durumu baştan belirterek kendinizi garantiye almalısınız. Unutmayın o kadar koşuşturma ve yorgunlukta geriye yalnızca resimleriniz kalacak…

Peki, bir kaç adet siyah-beyaz poza ne dersiniz? Bu ayrıntıyı da fotoğrafçınıza hatırlatmalısınız. Böylece nostaljik ve romantik pozlara sahip olacaksınız. Siyah-beyaz fotoğraflar hep en güzel; inanın bize :)

Video çekimi de aynı şekilde profesyonelce yapılmalıdır. Genelde ya profesyonel fotoğrafçılar tarafından ya da mekân tarafından temin edilirler. Çekim ne şekilde, nereden başlamalı. . . Bu tarz ayrıntılarda fikriniz varsa kendisine hatırlatmalısınız.

Son olarak toparlamak gerekirse fotoğrafçınızdan aşağıdaki soruların cevaplarını almış olduğunuza emin olmalısınız.

- Ne zamandır bu iştesiniz?
- Bazı referans resimlerinizi görebilir miyim?
- Makineleriniz her türlü ışık koşullarında çekim yapmaya uygun mu?
- Bir düğünde ortalama kaç resim çekiliyor?
- Ödeme koşullarınız nasıl?
- Resimleri seçmek için düğünden kaç gün sonra haber veriyorsunuz?
- Düğün sırasında nasıl giyineceksiniz?
- Herhangi bir aksiliğe karşı yanınızda yedek bir kamera bulunuyor mu?
- Resimler için tespit edilen minumum bir rakam var mı?
- Düğünde ne kadar bulunuyorsunuz?
- İptal etme prosedürleriniz nasıl?
- Çekilen resimler sigortalı oluyor mu?
- Konuşmadığımız ekstra bir konu ya da ücret var mı?
- Örnek bir kontrat alabilir miyiz?

Sonradan pişman olmamak için aşağıdaki pozların bir listesini de fotoğrafçınıza veriniz. . .

Düğün yerine girişiniz
Gelin arabanızın süslenmiş hali
Misafirleriniz gelmeden mekânın ve masaların süslenmiş hali
Ailenizin misafirlerinizi karşılama görüntüleri
Nikâhın kıyıldığı mekana yürürken
Nikâh kıyılırken
Büyülü kelime “evet “ ağzınızdan çıkarken
Nikâh esnasında ve defter imzalandıktan sonra
Şahitlerle tebrikleşirken
İlk dansınızı yaparken
Aile büyüklerinizle dans ederken
Anne ve babalarınızla beraber
Diğer aile büyüklerinizle beraber
En yakın arkadaşlarınızla beraber
Gelin damat masası
Misafirleriniz anı defterinizi yazarken
Pistte eğlenirken
Pastanızın geliş anı ve kesilişi
Pastanın tek resmi
Birbirinize pastanızdan yedirirken
Pastadan sonra dansınızı yaparken
Gelin çiçeğinizi müzmin bekarlara fırlatırken…
Gelin buketinizin tek resmi
Varsa müzisyenler
Açık büfe varsa dekorlu masanın görüntülenmesi
Gece sonunda veda anı; el sallarken
Gelin arabanıza binerken
Çekilmesini istediğiniz diğer pozlar:
------------------------------
------------------------------

Yorum yazabilmek için Giriş yapın ya da Üye olun.

@HERA ART : MERHABA ARKADAŞLAR. HERA ART PHOTO EKİBİ OLARAK SİZLERİN HAYALLERİNİZİ GERÇEKLEŞTİRMEK İSTİYORUZ. DÜĞÜN HİKAYESİ, DIŞ ÇEKİM, GELİN&DAMAT ALBÜMLERİ İÇİN SİZLERE YARDIMCI OLMAK İSTİYORUZ. YERİMİZ ANKARA YENİMAHALLE A CİTY AVM İÇERİSİNDE BULUNAN RİVA BALO NİKAH SALONUNDADIR. AYNI ANDA DÜĞÜN SALONUNUN ÇEKİMİNİ DE BİZ YAPMAKTAYIZ. BİZE ULAŞIN; A CİTY AVM KAT: 2 YENİMAHALLE/ANKARA 05453446219 [email protected]

@ talip: Neşe Kübra Photography Bu kadın iyi gün katili!!! Lütfen sonuna kadar okuyun. 7 Mayısta düğünümüz oldu. Fotoğrafı neşe hanım çekti. Yorumum mu? Düğün günümüzü rezil etti. İlk görüşmede kendini harika bir şekilde anlattı. Aksesuarlardan, bize tam gün ayırmaktan, moralden, hepsinden profesyonel şekilde bahsetti. Bizde kandık! Paranın yarısını hemen istedi, sözleşmemiz var dedi. İmzasız sözleşmeyi gönderdi bize. Neyse,Düğün çekimine trafik yüzünden 1 saat geç kaldık, kadının suratı hiç gülmedi. Koştura koştura fotoğraf çekti. İki de bir ben gidicem deyip durdu. Aksesuarları kendi getireceğine söz verdiği halde, yok öyle bir şey konuşmadık dedi. Neyse çekim 1 saat sürdü(en az 4 saat dediği halde), oysaki cumartesi gününe başka çekim almayacaktı. Hatta ben çekimin ortasında neyiniz var, modumuzu düşürüyorsunuz diye tepki gösterdim. Paranın yarısını önden vermiştik, kalanı da çekim günü istedi. Geriye kalansa tam bir rezalet. Resimler dvd olarak bize geldi, yüzlerimiz kıpkırmızı. Bu nedir dedim, makinesini övüp durdu. Onu da geçtim,Albüm tasarımını bize göndermek istemedi, zar zor ikna ettim, tasarım bir geldi ki, görseniz gülersiniz. Çok amatörce, bize gösterdiği örnekle alakası yok. Zaten daha da beni kaale almayıp albümü bastı gönderdi. Renkler soluk, aynı sayfada aynı resim 2 kez kullanılmış, bizim isteklerimizle hiç alakası yok. İtiraz ettiğinizde biz öyle konuşmadık deyip durdu. Yerinize geleyim dedim, benim yerim yok dedi. Oysaki bizi kendi ofisinde karşıladı. Biz yandık siz yanmayın, isteyene albüm resimlerini whatshaptan atarım, sizin kötü gününüz rezil olmasın. İnsan bir kez evleniyor! Talip PALA Gsm: 05326679384

@selin : tüm detayları gerçektende liste yapıp vermek lazım ben nişanımdaki fotoğrafcımdan cok ama cok memnun kaldım dugunumde de Neşe Kübra Photography ile çalışmaya devam edicez kendisi bu konuda son derece titiz çalışıyor tüm gelin arkadaslara öneririm.